Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Google призна – собира податоци и во Incognito режимот на прелистувачот Chrome

Интернет

Google призна – собира податоци и во Incognito режимот на прелистувачот Chrome

Со последното ажурирање, Google отворено призна дека може да собира податоци од корисниците кои го користат прелистувачот Chrome во Инкогнито режимот.

Кога корисниците ќе го активираат Инкогнито режимот, ќе видат известување што ги известува дека другите не можат да ја видат нивната активност, но податоците за преземањата, обележувачите и списоците за читање ќе бидат зачувани.

Google го внесе ова изменување следејќи јаспогодбата од 5 милиони долари во тужбата од 2020 година, кога беше обвинета дека ги следела корисниците дури и во Инкогнито режим.

Поради ажурирањата, Google изјавува дека Инкогнито режимот нема да влијае на начинот на кој веб-страниците собираат податоци, продолжувајќи со зачувување на преземања, обележувачи и списоци за читање. Измените важат за Chrome на Android, Windows и Mac, но сепак останува прашање за колку далеку инкогнито може да биде “приватност”.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Интернет

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.