fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Лажен Нетфликс краде податоци од банкарски картички

Интернет

Лажен Нетфликс краде податоци од банкарски картички

За нова шема за кражба на податоци од банкарски картички, алармира компанијата за безбедност Есет. За таа цел, тие ја користат популарната услуга за стриминг на филмови и ТВ серијали – Нетфликс.

Во поштенските сандачиња на клиентите на Нетфликс се појавуваат пораки кои повикуваат жртвите да ги внесат повторно своите податоци за пристап до услугата со објаснувањето дека настанал колапс.

Клиентите, кои не претпоставуваат дека станува збор за измама, можат да го следат понудениот линк кон лажна веб страница и да ги воведат повторно своите податоци, како и информациите од банкарските картички. Дури потоа тие се насочени кон вистинскиот сајт на Нетфликс.

За корисниците се изгледа веродостојно, но на крајот измамниците ги добиваат податоците од нивните банкарски картички и можат да ги украдат достапните во нив пари.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Интернет

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.