Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

ЛОВОТ ЗАВРШИ: Покемон манијата „умира“

Мобилни

ЛОВОТ ЗАВРШИ: Покемон манијата „умира“

Видео играта Покемон Гоу која за кусо време ја стана хит на целата планета, ќе добие и своја голема надградна, но сепак ризикува да го загуби тронот.

Популарниот лов на Покемони почна да опаѓа од јули годинава, па креаторите на играта најавуваат мерки за заживување на глобалниот феномен.

Популарноста на Покемон Гоу драстично опада и од врвот на листата на најпопуларни игра е симната од други апликации, а во исто време многу играчи прекинаа да трошат пари за оваа игра.

Сепак, некои аналитичари велат дека Покемон и натаму има голема база на играчи и дека станува збор за мобилната игра со најбрз раст.

Надградбата, кој ја изработи американската фирма „Ниантик“ опфаќа нови Покемони, меѓу кои се Тоџеп и Пику, а новина е и божиќната шапка на Пикаку.

Шапката е ограничена и ќе може да се лови само до 29 декември. Од компанијата нема детали дали ќе биде можна „размена“ на ликовите.

Покемоните донесоа милиони, но добија и конкуренција во играта „Супер Марио“ на „Нинтендо“, која би требало да биде достапна на „ајфоните“ од денеска.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Мобилни

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.