Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Компанија предупредува: Секој паметен телефон може да биде прислушкуван без специјален софтвер

Мобилни

Компанија предупредува: Секој паметен телефон може да биде прислушкуван без специјален софтвер

Даст Мобајл предупредува дека секој паметен телефон може да биде прислушкуван и шпиониран без инсталирање на специјален софтвер за таа цел. На Меѓународниот форум за кибер безбедност во Лил, компанијата истакна дека со плаќање на 500 долари месечно на дарк нет, хакер може да го лоцира и прислушкува вашиот уред.

Компанијата прецизира дека хакерите можат да ги променат пораките и да ги испратат на друга локација, да остваруваат телефонски повици и да имаат пристап до вашите пораки, без ваше знаење. Но, Даст Мобајл има решение за овој проблем. Тие развија систем за заштита од хакирање, кој може да открие дали хакерите користат безбедносни дупки на SIM-картичките или системите за комуникација.

Оваа заштитна SIM-картичка е особено наменета за компании и владини институции. Компанијата тврди дека картичката може да детектира и напади на систем IMSI-Catcher, кој го користат разузнавачките служби. Овие напредни хакерски напади на мобилните телефони сè повеќе се пософистицирани, со софтвер дискретно инсталиран на телефонот и шпионирање на неговата содржина. Пегаз е еден од најпознатите такви софтвери.

Сепак, со оваа новост, Даст Мобајл го поттикнува обезбедувањето на мобилните уреди, а корисниците се потсетуваат да внимаваат при отворање на непознати пораки или повици.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Мобилни

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.