Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Наскоро почнува чистењето на вселената

Sci-fi

Наскоро почнува чистењето на вселената

Мисијата што ќе тестира различни методи за чистење на вселената од смет е подготвена за лансирање.

Вселенскиот брод RemoveDebris ќе се обиде да исфрли мал сателит со мрежа и да тестира дали е тоа ефективна метода за собирање смет во вселената.

Сондата е направена во Англија, и ќе биде подготвена за лансирање во почетокот на идната година, јави Би-Би-Си.

Научници предупредуваат на се поголем проблем со вселенскиот отпад што загрозува вселенски летала и астронаути. Проценките се дека има околу 500 илјади парчиња смет што кружат околу Земјата, од огромни нецелосни сателити до потрошени ракети и нивни делови.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Sci-fi

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.