Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Nokia ќе испрати 4G интернет услуга на Месечината

Наука

Nokia ќе испрати 4G интернет услуга на Месечината

Nokia објави дека ќе испрати 4G интернет услуга на Месечината за време на следната вселенска мисија. Интуитивни машини (Intuitive Machines) ќе го лансира лендерот Nova-C до кратерот Шеклтон на Месечината во ноември со ракетата Falcon 9 на SpaceX.

Комуникацискиот систем 4G на Nokia ќе биде инсталиран на лендерот, а целта на проектот е да се креира можност за човечко присуство на Месечината. Nokia, во соработка со Lunar Outpost и Intuitive Machines, го создаде 4G системот, кој е дизајниран да ги издржи суровите услови во вселената.

Оваа технолошка демонстрација може да го постави теренот за идните мисии на Артемис на Месечината со екипаж. Тоа значи дека астронаутите ќе одат на Месечината за прв пат по мисијата Аполо 17 во 1972 година. Комуникациите и поврзувањето се клучни за одржливо човечко присуство на Месечината и Марс во иднина, рече Тиери Клајн, претседател на Bell Labs Solutions Research во Nokia Bell Labs.

Оваа технологија ќе им овозможи на астронаутите да комуницираат и да разменуваат податоци како на Земјата.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Наука

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.