fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Уште една контроверзна видео игра го освојува светот

Наука

Уште една контроверзна видео игра го освојува светот

Шестата сезона од мегапопуларната интернет игра „Фортнајт“ со голема брзина „ги навлекува“ кон себе децата од цел свет, што предивикува загриженост кај родителите и наставниците.

Новата игра предизвикува зависност, отсутност и расеаност кај учениците, а ги прави и понасилни. Шест училшта во Австралија, на пример, испратија писма до родителите, во кои се предупредува дека децата, посебно момчињата, се однесуваат поинаку по играњето.

И родителите се многу загрижени поради играта. – Децата стануваат зависни од играта и депресивни, кога не играат, прокоментира засегнат родител за австралиската ИТВ.

Се верува дека играта лошо влијае и врз возрасни лица. Од јануари годинава на овој континент се поднесени 200 барања за развод при што како главна причина се наведуваат Фортнајт и други интернет игри.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Наука

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.