fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Протекоа лозинки за најавување на Фејсбук, цената изнесува 2,6 долари

Маркетинг

Интернет

Протекоа лозинки за најавување на Фејсбук, цената изнесува 2,6 долари

Информации за корисничко име и лозинка на Фејсбук од страна на хакери се продаваат за само 2,6 долари, се вели во ново истражување на интернет-страницата „Мани Гуру“.

Извештајот е објавен кусо по сознанијата за големиот упад во 50 милиони профили на Фејсбук. Во истражувањето се напоменува дека хакираните и-мејл адреси и лозинки се продаваат на т.н. „Дарк веб“ (дигитално подземје).

Истражувањето било засновано врз достапност до лозинки од 26 најчесто користени профили на интернет. На тој сив интернет пазар може да се купат и финансиски податоци, на пример, за кредитни и дебитни картички – тие чинат од 14 до 19,5 долари.

Така, практично е можно да се купи чиј било онлајн идентитет за помалку од илјада долари.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Интернет

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.