Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

ФХ3Х учествуваше во два од петте филма номинирани за Оскар за визуелни ефекти

МК Сцена

ФХ3Х учествуваше во два од петте филма номинирани за Оскар за визуелни ефекти

Македонската компанија за анимација и визуелни ефекти ФХ3Х го објави своето учество во визуелните ефекти на „The Martian“ и “The Revenant“, два од вкупно петте филма номинирани за највисокото признание во индустријата, Оскар за најдобри визуелни ефекти.

Номинациите за 88-то издание на Оскарот беа објавени во Семјуел Голдвин Театарот во Беверли Хилс. Актерот Џон Красински, претседателот на Академијата Шерил Бун Ајзак и режисерите Гиљермо дел Торо и Анг Ли ги објавија номинациите во сите 24 категории.

Во категоријата за најдобри визуелни ефекти за Оскарот ќе се натпреваруваат уште и “Ex Machina”, “Mad Max: Fury Road” и “Star Wars: The Force Awakens”.

Кристијан Даниловски и Миливоје Ѓорѓевиќ, сопственици на ФХ3Х, задоволни од објавените резултати на Академијата.

– Ни беше чест и гордост што бевме дел од такви проекти кои се натпреваруваат за највисокот признание за квалитет во нашата индустрија, особено што овие два филма се борат и за титулата најдобар филм во претходната година, велат Даниловски и Миливојевиќ.

Церемонијата на доделување на Оскарите ќе се одржи во Долби театарот во Холивуд, на 28 февруари, а водител ќе биде Крис Рок.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од МК Сцена

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.