Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

„Еми“награди: „The Crown“ и „Ted Lasso“ најуспешни во главните категории

Настани

„Еми“награди: „The Crown“ и „Ted Lasso“ најуспешни во главните категории

„Еми“награди: „The Crown“ и „Ted Lasso“ најуспешни во главните категории

Синоќа беа доделени наградите „Emmy“ за најуспешните во телевизиската индустрија.

Драмата „The Crown“ и комедијата „Ted Lasso“ освоија главни награди на доделувањето на големите телевизиски награди „Emmy“ во неделата, додека „The Queen’s Gambit“ беше прогласена за најдобра мини серија.

Оливија Колман и Џош О’Конор од „The Crown“ кои ги толкуваат кралицата Елизабета и принцот Чарлс во серијата за британското кралско семејство, се прогласени за најдобри драмски актер и актерка. Исто така  популарната серија на „Netflix“ однесе победа за споредните улоги на Џилијан Андерсон како поранешната британска премиерка Маргарет Тачер и Тобијас Мензиес како покојниот принц Филип, но и за текст и режија.

Џејсон Судејкис, ѕвездата и кокреатор на „Ted Lasso“ е прогласен за најдобар актер во комедија, а Хана Вадингам и Брет Голдштајн за најдобри споредни улоги во комедија.

Мини серијата „Mare of Easttown“, на HBO, освои четири награди. Кејт Винслет беше наградена за главната улога, Еван Петерс и Џулијан Петерсон за споредни улоги.

Церемонијата поради пандемијата на коронавирусот се оддржа во шатор во центарот на Лос Анџелес, со намалена листа на гости кој морале да прикажат доказ за примена вакцина и негативен ковид-тест. Водител беше стенд-ап комичарот, актер и ТВ водител Седрик ди Ентертејнер.

Повеќе од Настани

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.