Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Хуманитарна изведба на детската интерактивна музичка претстава „Операта на шумските животни“

Настани

Хуманитарна изведба на детската интерактивна музичка претстава „Операта на шумските животни“

На големата сцена на Националната опера и балет на 27 јануари со почеток во 12.00 часот ќе се изведе детската интерактивна музичка претстава „Операта на шумските животни“ наменета за најмладата публика од 6-11 години. Идеја, сценарио, режија, костимографија и сценографијата се на Десанка Глигоријевиќ.

„Операта на шумските животни“ е интерактивна музичко – драмска претстава која има за цел да ја запознае и едуцира најмладата публика со оперската уметност. Сценариото изобилува со многу комични моменти, кои се случуваат додека шумските животни се обидуваат да создадат оперска претстава. Музичкиот дел е исполнет со адаптирани популарни арии од оперите: Кармен, Палјачи, Аида, Травијата, Рита и други, како и инструментални композиции кои се со адаптиран текст во својство на сценариото.

Улогите ги толкуваат: Билјана Камчева, Марика Поповиќ, Јане Дунимаглоски и Невен Силјановски.

Претставата е од хуманитарен карактер. Собраните средства од продадените билети ќе бидат наменети за лекување на младиот Леонид Индов, кој во несреќен случај во Грција се здоби со тешки повреди, по што беше опериран и му претстои долготрајно и скапо лекување.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Настани

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.