Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Концерт на Филхармонија со Кристијан Рајф и Афродити Патулиду

Настани

Концерт на Филхармонија со Кристијан Рајф и Афродити Патулиду

Овој четврток, со почеток во 20 часот, Македонската филхармонија приредува виртуозен концерт насловен “Одисеја”, на која ќе заблескаат дела од скандинавски композитори Едвард Григ и Јан Сибелиус. Диригент на концертот е германскиот маестро Кристијан Рајф, додека како солистка ќе настапи извонредната грчка сопрано Афродити Патулиду.

Кристијан Рајф, новоименуван шеф-диригент на Симфонискиот оркестар во Гавле, Шведска, ќе го предводи оркестарот на Македонска филхармонија во овој восхитувачки музички израз. Рајф го гради своето впечатливо име на светската сцена со природната музикалност, иновативност и висока техничка прецизност. Со гостувањата на оркестри како Симфонискиот оркестар на Синсинати и Филхармонискиот оркестар на Брно, како и настапите на летниот фестивал “Grand Teton”, тој ја потврдува својата извонредна музичка вештина.

Сопранот Афродити Патулиду, родена во Солун, Грција, е талентирана музичка ѕвезда која ја обединува пеењето, текстописот, фотографијата и љубовта кон сликарството и поезијата. Нејзината убавина и талентот се особени во настапите на сцени како Берлинска опера и Кралскиот театар во Мадрид. Со улоги во дела од Стравински, Пуланк, Моцарт и други, Патулиду го остава неизбришлив отпечаток во светската оперска сцена.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Настани

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.