Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Објавени номинаците за наградите „Златен глобус“

Сцена

Објавени номинаците за наградите „Златен глобус“

Објавени номинаците за наградите „Златен глобус“

Номинациите за 79. годишни награди „Златен глобус“, кои ги слават најдобрите во телевизијата и филмот, беа откриени во понеделникот.

Филмовите „Power of the Dog“ и „Belfast“ ги предводеа филмските номинирани, заработувајќи по седум номинации. Драмата на HBO „Succession“ заработи најмногу номинации за ТВ серии, вкупно пет, а веднаш по неа се „Ted Lasso“ на Apple и „The Morning Show“ со по четири номинации.

Меѓу номинираните е и Лејди Гага, која е препознаена по нејзиното портретирање на Патриција Реџиани во „House of Gucci“. Покрај тоа, Алана Хаим обезбеди номинација за најдобра изведба на актерка во филм – мјузикл или комедија за улогата на Алана Кејн во „Licorice Pizza“ на Пол Томас Андерсон.

Бијонсе ќе се натпреварува против Били Ајлиш и Финес во категоријата Најдобра оригинална песна – филм. Бијонсе и нејзиниот соработник Диксон добија признание за песната на Кинг Ричард „Be Alive“, додека Ајлиш и Финес беа признати за нивната песна за продолжението за Џејмс Бонд „No Time to Die“. Други номинирани за најдобра оригинална песна се Лин-Мануел Миранда („Dos Oruguitas“ на Енканто) и Ван Морисон („Down to Joy“ од Белфаст), како и Керол Кинг, Џенифер Хадсон и Џејми Хартман („Here I Am“ на Respect).

Раперот Снуп Дог ги објави номинираните.

Овогодинешните награди пристигнуваат среде контроверзии, бидејќи NBC на почетокот на 2021 година одлучи дека нема да ја емитува церемонијата следната година, откако беше откриено дека недостигаат црни членови во Холивудската асоцијација за странски новинари. NBC забележа дека емитувањето во 2023 година ќе биде разгледано во случај на „значајна реформа“. На ова HFPA одговори со објавување на 21 нов член (вклучувајќи шест црни новинари), главен офицер за различности и петгодишно партнерство со NAACP.

Целосната листа може да ја погледнете тука

Повеќе од Сцена

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.