fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

„Ослободување на Скопје“ на Раде Шербеџија вечерва премиерно на „Браќа Манаки“

МК Сцена

„Ослободување на Скопје“ на Раде Шербеџија вечерва премиерно на „Браќа Манаки“

Филмот „Ослободување на Скопје“ во режија на Раде Шербеџија и на Данило Шербеџија, вечерва ќе биде премиерно прикажан во Центарот за култура во Битола во 20 часот, каде започнува 37. издание на интернационалниот фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“ .

Се работи за македонско-хрватско-финска копродукција. На утрешната свеченост на отварањето на црвениот килим ќе продефилираат Раде Шербеџија, харизматичмните Луција Шербеџија и Силвија Стојановска, актерите Мико Ноусаинен, Небојша Глоговац, Петар Мирчевски, Јари Вирман, Дејан Лилиќ, Денис Абдула, Аксел Мехмед.

А во Битола, на црвениот килим ќе прошета и младиот талент, 11-годишниот Давид Тодосовски, кој дебитира во главна улога во овој филм.

-Филмот „Ослободување на Скопје“ е мој сон. Тоа е најдобро напишан драмски текст на просторот на некогашна Југославија, чиј автор е Душан Јовановиќ, а во која и јас играв. Со неа имавме голем успех низ целата земја. Едноставно, приказната е фантастична. Цело време размислував, додека живеев во САД, како да направиме филм од таа претстава, која имаше успех и во светот. Тоа е неверојатна приказна за Македонија, за менталитетот, за музиката, карактерите на луѓето, за љубовта – вели Шербеџија, кој сценариото за филмот го напишал пред девет години.

На свеченото отворање на фестивалот, на Оскаровецот Џон Сил ќе му биде врачена Златна Камера 300 за животно дело, а писмо од Роби Милер, ќе прочита Клер Пијман, негова соработничка и авторка на документарен филм за него. На Милер, кој не може да пристигне во Битола од здравствени причини, Златната камера 300 за животно дело, директорот Благоја Куновски и Гена Теодосиевска, уметничкиот директор на фестивалот, му ја врачија во Амстердам на отворањето на големата ретроспективна изложба посветена на неговата работа.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од МК Сцена

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.