fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Почина боксерската легенда Мохамед Али

Сцена

Почина боксерската легенда Мохамед Али

Легендарниот американски боксер Мохамед Али почина рано изутринава на 74-годишна возраст во болница во градот Феникс во сојузната држава Аризона.

– По 32 години борба против Паркинсоновата болест, Мохамед Али почина, објави неговиот портпарол Боб Ганел.

Али, кој е поранешен професионален светски шампион во тешка категорија, беше хоспитализиран во четвртокот поради проблеми со дишењето.

По неговата хоспитализација, Ганел изјави дека Али кусо време ќе остане во болница, но во текот на минатата ноќ неговата здравстевна состојба се ископликувала и тој починал.

Гамел најави дека Али ќе биде погребан во неговиот роден град Луисвил во сојузната држава Тексас, но не го посочи датумот на погребот.

Во својата тридеценскиа боксерка кариера, Мохамед Али, кој е роден како Касиус Клеј, забележа 56 победи, од кои 37 со нокаути, и пет порази. Тој е првиот боксер во историјата, кој успеа трипати да ја освои титулата светски шамион во тешка категорија.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Сцена

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.