fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

„Повратник“ и „Марсовец“ добитници на Златен глобус за најдобар филм

Сцена

„Повратник“ и „Марсовец“ добитници на Златен глобус за најдобар филм

Филмовите „Повратник“ и „Марсовец“ добија Златен глобус за најдобра драма, односно комедија, на синоќшното 73-то по ред доделување на овие награди во Лос Анџелес. 

Наградата за најдобри глумци во драма ги освоија Бри Ларсон за улогата во филмот „Соба“ и Леонардо Ди Каприо за ролјата во „Повратник“.

За најдобар глумец во комедии е прогласен Мет Дејмон за улогата во „Марсовец“’, додека Златниот глобус за најдобра женска главна улога во комедии ја освои Џенифер Лоренс за филмот „Џој“.

Наградата за најдобра споредна улога ја добија Силвестер Сталоне за филмот „Creed“ и Кејт Винселт за „Стив Џобс“.

Наградата за најдобар филм од неангликсото говорно подрачје ја освои унгарскиот „Синот на Саул“.

Melissa McCarthy (L) Jason Statham (C) and Paul Feig on stage at the 73rd Golden Globe Awards in Beverly Hills, California January 10, 2016. REUTERS/Paul Drinkwater/NBC Universal/Handout For editorial use only. Additional clearance required for commercial or promotional use. Contact your local office for assistance. Any commercial or promotional use of NBCUniversal content requires NBCUniversal's prior written consent. No book publishing without prior approval. - RTX21S66

Златниот глобус за најдобра режија замина во рацете на Алехандро Инари за „Повратник“, додека наградата за најдобро сценарио ја доби Арон Сокрин за филмот „Стив Џобс“.

Во категоријата телевизиски серии за најдобри се прогласени „Господин Робот“ и „Моцарт во Џунглата“.

Наградата „Сесил Б. Демил“ за животно дело ја доби Дензел Вашингтон.

Alejandro G. Inarritu reacts after winning the Best Director - Motion Picture for "The Revenant", at the 73rd Golden Globe Awards in Beverly Hills, California January 10, 2016.  REUTERS/Paul Drinkwater/NBC Universal/Handout For editorial use only. Additional clearance required for commercial or promotional use. Contact your local office for assistance. Any commercial or promotional use of NBCUniversal content requires NBCUniversal's prior written consent. No book publishing without prior approval. TPX IMAGES OF THE DAY      - RTX21S9P

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Сцена

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.