Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Познати уште 10 финалисти на Евровизија, објавен распоредот на настапите во финалето

Сцена

Познати уште 10 финалисти на Евровизија, објавен распоредот на настапите во финалето

Заврши втората полуфинална вечер на 68. издание на Изборот за песна на Евровизија.

Позната е комплетната листа на финалисти за „Евровизија 2024“ која годинава се одржува во Малме.

Пред публиката се претставија натпреварувачи од следните земји: Малта, Албанија, Грција, Швајцарија, Чешка, Австрија, Данска, Ерменија, Латвија, Сан Марино, Грузија, Белгија, Естонија, Израел, Норвешка, Холандија и од нив беа избрани уште 10 други финалисти.

Тоа се: Латвија, Австрија, Холандија, Норвешка, Израел, Грција, Естонија, Швајцарија, Грузија и Ерменија.

Покрај нив, во првото полуфинале кое се одржа во вторникот, во финалето на Евровизија се пласираа и Србија, Португалија, Словенија, Украина, Литванија, Финска, Кипар, Хрватска, Ирска и Луксембург,

Секако, задолжителни учесници во финалето се „големата петорка“ – Шпанија, Франција, Велика Британија, Германија и Италија, кои по правило директно се натпреваруваат во финалето. Покрај нив, тука е и минатогодишниот победник – Шведска.

Познат е и распоредот по кој ќе настапуваат сите 26 земји кои ќе настапат во финалето.

Во полуфиналето гласаше само публиката, а жирито се вклучува во финалето кое ќе се одржи во сабота на 11 мај.

Повеќе од Сцена

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.