Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

65. Греми награди: Објавени номинациите за престижните музички награди

Шоубиз

65. Греми награди: Објавени номинациите за престижните музички награди

Вчера беа објавени номинациите за Греми наградите кои на 5 февруари во Лос Анџелес по 65-ти пат ќе ги додели американската Академија за дискографска уметност и наука, а дефинитивната предност ја оствари Бијонсе со албумот „Renaissance“.

Бијонсе во својата кариера 88 пати била номинирана за престижната награда, исто колку и нејзиниот сопруг, раперот Џеј Зи. По овој критериум, двајцата се рекордери во историјата на Греми.

Пејачката на хитот „Break My Soul“ е во конкуренција со некои од најголемите награди на вечерта, вклучително и музичка снимка на годината (се доделува на изведувачот и продуцентот на песната), албум на годината и песна на годината (се доделува на авторот на музиката и на текстот на песната).

Нејзиниот албум „Renaissance“ се натпреварува за албум на годината со албумот на Адел „30“, албумот на Хари Стајлс „Harry’s House“, пејачката Лизо „Special“ и неколку други.

Следен по број на номинации е Кендрик Ламар со вкупно осум, додека Адел и Бренди Карлајл заработија по седум. Мери Џеј Блајџ, диџеј Калед, Фјучер, Д Дрим, Ренди Мерил и Хари Стајлс имаат по шест номинации.

Речиси половина од главните номинирани оваа година се жени и повеќе од половина се Афроамериканци, велат од Академијата.

Овогодинешните Греми награди ќе опфатат пет сосема нови категории, вклучувајќи ги Текстописец на годината, Најдобар алтернативен изведувач, Најдобар американски изведувач и најдобра музика за видео игри и други интерактивни медиуми.

Дознајте кој е номиниран во категориите снимка на годината, албум на годината и песна на годината подолу, а за целосната листа на номинации, посетете ја Grammy.com.

Снимка на годината:

“Don’t Shut Me Down” — ABBA

“Easy on Me” — Adele

“Break My Soul” — Beyoncé

“Good Morning Gorgeous” – Mary J. Blige

“You and Me on the Rock” — Brandi Carlile feat. Lucius

“Woman” — Doja Cat

“Bad Habit” — Steve Lacy

“The Heart Part 5” — Kendrick Lamar

“About Damn Time” — Lizzo

“As It Was” — Harry Styles

Албум на годината:

„Voyage“ — ABBA

„30“ — Adele

„Un Verano Sin Ti“— Bad Bunny

„Renaissance“ — Beyoncé

„Good Morning Gorgeous (Deluxe)“ — Mary J. Blige

„In These Silent Days“ — Brandi Carlile

„Music of the Spheres“ — Coldplay

„Mr. Morale & The Big Steppers“ — Kendrick Lamar

„Special“ — Lizzo

„Harry’s House“ — Harry Styles

Песна на годината:

“abcdefu” — GAYLE

“About Damn Time” — Lizzo

“All Too Well (10 Minute Version) (The Short Film)” — Taylor Swift

“As It Was” — Harry Styles

“Bad Habit” — Steve Lacy

“Break My Soul” — Beyoncé

“Easy on Me” — Adele

“God Did” — DJ Khaled feat. Rick Ross, Lil Wayne, JAY-Z, John Legend & Fridayy

“The Heart Part 5” — Kendrick Lamar

“Just Like That” — Bonnie Raitt

 

Повеќе од Шоубиз

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.