Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Синдикатот на холивудските актери препорачува штрајк додека истекува крајниот рок за преговори

Шоубиз

Синдикатот на холивудските актери препорачува штрајк додека истекува крајниот рок за преговори

Синдикатот што ги претставува холивудските актери препорача штрајк откако на полноќ измина рокот за преговарање кој остана без договор и индустријата се подготвува за можноста за првиот истовремен штрајк на холивудските писатели и актери по повеќе од 60 години.

Во соопштението, Здружението на актерите на екранот-Американската федерација на телевизиски и радио уметници (SAG-AFTRA), синдикатот кој застапува 160.000 актери, рече дека нејзиниот преговарачки комитет едногласно гласал да препорача штрајк. Националниот одбор ќе одлучува во четврток наутро.

„По повеќе од четири недели преговарање, Алијансата на филмски и телевизиски продуценти (AMPTP) – субјектот што ги претставува главните студија и стримери, вклучувајќи ги Amazon, Apple, Disney, NBCUniversal, Netflix, Paramount, Sony и Warner Bros. Discovery – останува неподготвен да понуди фер договор за клучните прашања кои се од суштинско значење за членовите на Саг-Афтра“ – започнува соопштението.

Во соопштението исто така се вели: „Компаниите одбија значајно да се ангажираат на некои теми, а на други целосно нè каменуваа. Се додека тие не преговараат со добра волја, не можеме да почнеме да постигнуваме договор. Немаме друг избор освен да одиме напред во единство, а во име на нашето членство, со препорака за штрајк до нашиот национален одбор. Одборот ќе разговара за ова прашање утрово и ќе донесе одлука“.

Се очекува штрајкот да има непосредно влијание врз напорите за промоција за најдобрите летни филмови; премиерата на „Oppenheimer“ вечерва во Лондон беше поместена да започне еден час порано, така што актерската екипа може да присуствува без оглед на исходот. Други големи комерцијални филмови, вклучувајќи ги „Barbie“ и „Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One“, иако веќе одржаа голем број од нивните светски премиери, сепак нивните ѕвезди ќе бидат ограничени од учество во понатамошни промотивни настани.

Штрајкот, исто така, може да го одложи доделувањето на наградите „Еми“ до доцна есен, па дури и следната година, објавија американските медиуми.

Истовремениот штрајк на писателите и актерите се очекува да предизвика сериозно нарушување во индустријата, со големи бранови ефекти за другите работници и економијата во Лос Анџелес.

Повеќе од Шоубиз

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.