fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Шпански рапер заработи затвор поради повикување на тероризам

Сцена

Шпански рапер заработи затвор поради повикување на тероризам

Рапер од шпанскиот остров Мајорка е осуден на три и пол години затвор поради своите песни, во кои го воспева тероризмот, се заканува, ја навредува шпанската круна и повикува на смрт за политичари, јави ДПА.

Врховниот суд во Мадрид ја потврди пресудата за 24-годишниот Хосеп Микел Аренас, кој настапува под псевдонимот „Валтоник”.

Во неговите текстови, тој повикува на вооружена окупација на Дворецот во Палма де Мајорка, каде што шпанското кралско семејство и нивните  вработени го минуваат летниот одмор и вели дека некои политичари, односно „свињите“, како што тој ги нарекува, „заслужуваат атомска бомба”.

Аренас во жалбата се брани со правото на „уметничка слобода“ и слобода на изразувањето.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Сцена

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.