Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Швајцарија е победник на Евровизија 2024

Сцена

Швајцарија е победник на Евровизија 2024

Изборот за песна на Евровизија следната година се сели во Швајцарија.

Нивниот претставник Немо со песната „The Code“ во тензичното финале освои најмногу поени, поточно 591, со што го освои првото место на 68-то издание на Евровизија во Малме, Шведска. Победник на публиката убедливо беше Baby Lasagna, кој со својот хит „Rim Tim Tagi Dim“ освои фантастично второ место со вкупно 547 поени.

И покрај обложувалниците кои и дадоа најголеми шанси на Хрватска, домаќин на Евровизија 2025 ќе биде Швајцарија. Третото место и припадна на Украина, четврта беше Франција, а петтото место го зазеде Израел, чие учество беше контроверзно.

Немо, 24-годишник кој се идентификува како небинарен, и ја донесе на Швајцарија својата трета севкупна победа на најголемиот европски натпревар по пеење. По историскиот триумф на првата Евровизија во 1956 година, Швајцарија по втор пат победи во 1988 година кога беше претставена од тогаш неетаблираната канадска пејачка Селин Дион со песната „Ne partez pas sans moi“.

Швајцарецот изведе песна која е мешавина од тапан и бас и опера, а на сцената покажа завидна кондиција, балансирајќи на огромна ротирачка плоча, пеејќи високи ноти (рефренот е инспириран од Волшебната флејта на Моцарт, која обично ја пее сопран).

Тој имаше апсолутна поддршка од огромното мнозинство стручни жирија, добивајќи рекордни 365 поени, Франција собра 218, а Хрватска 210. Од 37 земји учеснички на овогодинешниот избор за песна на Евровизија, жирито од 22 земји и додели максимални 12 поени на Швајцарија.

Претставничката на Србија Теодора Павловска или Теya Dora натпреварувањето во Малме го заврши на 17. место.

Сите учесници, гости и публика во Арената во Малме беа чувани од голем број полициски службеници бидејќи таа се одвива во екот на војната во Газа. Во текот на изминатите денови во Шведска се одржаа неколку протести за поддршка на Газа, така беше и на денот на финалето.

Пред пробите беше објавено дека Холандија е исфрлена од натпреварувањето. Според Скај њуз, холандскиот претставник Јост Клајн наводно упатил вербални закани кон вработена во продукцијата кој работела во арената во Малме во четвртокот вечерта.

Повеќе од Сцена

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.