fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Киелце нов европски шампион во ракомет

Ракомет

Киелце нов европски шампион во ракомет

Ракометарите на полскиот шампион Киелце се новите европски шампиони откако во финалето вечерва во Келн го победија Веспрем по изведувањето на пенали. Во регуларниот дел резултатот беше 29:29, а по продолжението 35:35, на пенали беше 4:3 за Киелце.

Ова за Киелце е првата титула европски шампион.

Полскиот тим направи голем подвиг откако во 47. минута беше во негатива од девет голови, односно Веспрем водеше со 28:19. Киелце успеа да се избори за продолжение откако во последните секунди Кшиштоф Лиевски постигна гол за изедначување – 29:29. Во продолжението во последните секунди Кристијан Угалде изедначи за Веспрем на 35:35 и се избори за пенали.
Киелце шампини

Во пенал серијата Киелце беше подобар со 4:3 и со вкупни 39:38 стигна до својата прва европска титула.

Тобијас Рајхман од Киелце со 9 голови беше најефикасен, додека кај Веспрем 7 голови постигна Угалде.

Во натпреварот за 3. место ПСЖ го победи Кил со 29:27.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Ракомет

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.