fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Европската титула за Реал Мадрид

Спорт

Европската титула за Реал Мадрид

Фудбалерите на Реал Мадрид ја освоија европската титула откако синоќа во финалето на Лигата на шампионите по изведување на пенали го победија Атлетико Мадрид. Резултатот по 90 и по 120 минути беше нерешен 1:1, а на пенали 5:3.

Реал поведе во 15.та минута со голот на Сехио Рамос, а изедначи Јаник Караско во 79.минута.

Екипата на Атлетико Мадрид пропушти одлична шанса да изедначи на почетокот на вториот дел, бидејќи во 46.минута Антоан Гризман не реализира пенал.

Натпреварот заврши нерешено и по двете продолженија, па пеналите го решија победникот.

Стрелци на головите од пенал за Реал Мадрид беа: Лукас Васкез, Марсело, Герет Бејл, Серхио Рамос и Кристијано Роналдо, додека за Атлетико погодија: Гризман, Габи и Саул, додека не прецизен во четвртата серија беше Хуанфран.

Со освојувањето на 11.та титула европски шампион Реал Мадрид и натаму е најуспешниот клуб во најквалитетното клупско фудбалско натпреварување.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Спорт

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.