Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Македонија имаше сили само за едно полувреме против фаворитот Данска

Ракомет

Македонија имаше сили само за едно полувреме против фаворитот Данска

Во натпревар без поголемо резултатско значење, вечерва во Вараждин, репрезентацијата на Македонија загуби од Данска со 31:20.

Иако ослабени без повредениот капитен Кирил Лазаров во составот „црвено-жолтите“ успеаја психолошки да се издигнат по вчерашниот пораз од Чешка и одиграа рамноправно прво полувреме со големиот фаворит.

Селекторот Раул Гонзалес поголема минутажа им даде на помладите играчи. Нападот беше предводен од Филип Кузмановски и Дејан Манасков, а добро делуваше и одбраната. Данците најчесто водеа со еден разлика, најмногу со два, но на пауза се отиде со нерешен резултат 12:12.

Сепак голем пад во играта на нашите репрезентативци се случи во вторите 30 минути. Данците „притиснаа“ и постепено ја зголемуваа предноста. Во 45 минута водеа со седум разлика, а во 50. беше плус 9 (26:17). Скандинавскиот состав рутински го приведе натпреварот кон крајот за убедлив триумф и потврда на првото место во групата.

Најефикасни во македонската селекција беа Филип Кузмановски со 6, Дејан Манасков и Стојанче Стоилов имаа по 4 реализации.

Ова беше последен натпревар за македонските ракометари на Европското првенство во Хрватска.

На првиот денешен дуел од Групата 2 во втората фаза на ЕП, Словенија и Чешка ремизираа 26:26.

Од 20:30 часот Шпанија и Германија во директен дуел ќе одлучат кој од нив ќе и се придружи на Данска во полуфиналето.

Табела: Данска 8 бода, Чешка 5, Шпанија 4 (натпревар помалку), Германија 4 (натпревар помалку), Словенија 4, Македонија 3.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Ракомет

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.