Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Овогодинешната Женска трка во знак на поддршка за лицата со мултипла склероза

Спорт

Овогодинешната Женска трка во знак на поддршка за лицата со мултипла склероза

Авицена женската трка оваа година беше во соработка со Националното здружение за помош и поддршка на лица со мултипла склероза, со цел да ја подигне свеста за оваа хронична болест. Во трката учествуваа повеќе од три илјади жени, меѓу кои и жени кои боледуваат од мултипла склероза, докажувајќи дека можат да бидат активни и да даваат поддршка во зголемувањето на општата свест за оваа болест.

Целта на трката беше да ја подигне свеста за мултипла склероза и да ги охрабри сите лица со оваа болест да бидат активни и да докажат дека се повеќе од болеста.

Александра Радеска, која боледува од мултипла склероза, заедно со својата ќерка учествуваа на трката, давајќи поддршка на целата заедница за зголемување на свеста за оваа болест. Софија Зафировска, која редовно учествува на Женската трка, исто така изрази задоволство од учеството во овогодишната трка и можноста да даде поддршка за подигнување на свеста за мултипла склероза.

Во стартниот пакет на трката се наоѓаше портокалова панделка, со што учесничките имаа можност да изразат поддршка за жените со мултипла склероза. Овој настан покажа дека сите можеме да дадеме свој придонес во подигнувањето на свеста за хроничните болести и да ги поддржиме луѓето кои боледуваат од нив.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Спорт

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.