Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Најдобриот град за студентите повеќе не е во Европа

Uncategorized

Најдобриот град за студентите повеќе не е во Европа

Монтреал е прогласен за најдобар град за студенти, по петгодишното водство на Париз на таа листа.

Списокот составен од компанијата QS Quacquarelli Symonds  е резултат на анализата на сто урбани студентски дестинации во светот.

На списокот за најдобар град за студенти е прогласен Монтреал, после петгодишното лидерство на Париз.

Монтреал e „град кој излегува од периoдот на економската стагнација“, а неодамна e прогласен и за „нaјинтелигентен град во светот“. Овој град, кој се наоѓа во француското говорно подрачје на Канада, го одбележува оваа година 375. роденден со многу прослави.

При составувањето на списокот предвид се земени оценките за квалитетот на универзитетите, посакуваната дестинација, активноста на работодавачите, цените и студентското искуство.

Ова е список на десет најдобри градови за студенти:

Монтреал, Канада

Париз, Франција

Лондон, Велика Британија

Сеул, Јужна Кореја

Мелбурн, Австралија

Берлин, Германија

Токио, Јапонија

Бостон, САД

Минхен, Германија

Ванкувер, Канада.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Uncategorized

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.