Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

БОГ СЕ ЈАВИ: Ден кога водите стануваат осветени и лековити

Актуелно

БОГ СЕ ЈАВИ: Ден кога водите стануваат осветени и лековити

Денеска, православните верници го слават празникот Водици, познат и како Богојавление.

Овој христијански празник го обележува крштевањето на Исус Христос во реката Јордан од страна на Свети Јован Крстител. Според христијанското учење, крштевањето претставува духовно раѓање и почеток на човековото живеење во верата.

Верувачката обредност се изведува преку потопување во вода, при што верникот излегува измиен од гревовите. Кумот, т.е. духовниот родител на крстениот, има посебно важна улога и е сметан за најблизок роднина.

Празникот Водици означува завршеток на дванаесетте “Некрстени денови” и го поништува циклусот на зимски празници, вклучувајќи ги свеченостите поврзани со Бадник, Божик, Нова Година (Василица) и други. Празникот се однесува на настанот на крштевањето на Исус во Јордан и се нарекува и Боголавление или Епифанија (јавување).

Богојавление е и време кога водите стануваат свети, а верниците имаат обичај да ги осветуваат со верскиот чин. Традиционално, на овој ден се изведува и чинот на положување на Светиот крст во водата, што означува заедништво на верниците со Христос. Според верската традиција, водите стануваат лековити и благословени.

Именден празнуваат оние чиј име ја носи некоја форма на Јован, како и други празници поврзани со Водици. Празникот е важен аспект од културната и религиозната традиција во многу православни заедници, вклучувајќи го и во Македонија.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Актуелно

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.