Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Бан Ки-мун повика на воздржаност по инцидентот во Куманово

Актуелно

Бан Ки-мун повика на воздржаност по инцидентот во Куманово

Генералниот секретар на Обединетите Нации Бан Ки-мун, во соопштение за инцидентот во Куманово, изрази загриженост, повик за воздржаност и упати сочувство до семејствата на загинатите и ранетите во акцијата.

– Генералниот секретар силно ги поддржува повиците на Европската Унија и други членки на меѓународната заедница кои ги повикуваат властите и сите политички и други водачи да соработуваат за да се врати стабилноста и целосно да се истражат настаните на објективен и транспарентен начин. Во ова чувствително време, Генералниот декретар ги повикува сите да покажат максимална воздржаност и да не прибегнуваат кон реторика или постапки кои би можеле дополнително да ги ескалираат тензиите, пишува во соопштението од Бан.

Во соопштението исто така се охрабруваат македонските власти да ги исполнат оценките изразени од Високиот комесар за човекови права од март годинава, за целосна посветеност на основните човекови права, владеењето на правото и создавање на атмосфера за слободно изразување.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Актуелно

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.