Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Бесплатен јавен превоз во Скопје поради аерозагадувањето

Вести

Бесплатен јавен превоз во Скопје поради аерозагадувањето

Од утрово повторно стапија во сила мерките против аерозагадувањето во Скопје, соопшти денеска градоначалникот Петре Шилегов.

– Јавниот превоз од денеска е бесплатен. Оставете ги автомобилите и возете се со јавниот превоз, рече Шилегов на форумот „Иден развој на урбаната мобилност“.

Во согласност со Законот за квалитет на амбиентниот воздух, на барање на Владата на Република Македонија и Министерството за здравство, Градот Скопје објави итни мерки и препораки за намалување на загадувањето на воздухот.

Овие мерки се преземаат по добиеното известување од Министерството за животна средина и просторно планирање дека прагот на алармирање за ПМ10 честичките во воздухот е надминат (над 200μg/m3) во текот на два дена последователно.

Градот Скопје мерките и препораките за намалување на загадувањето на воздухот оваа зима ги воведува по третпат.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Вести

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.
Please accept [renew_consent]%cookie_types[/renew_consent] cookies to watch this video.