fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

И вечерва екстремно загадување на воздухот во Скопје

Вести

И вечерва екстремно загадување на воздухот во Скопје

Скопјани и вечерва се гушат во канцерогените ПМ 10 честички.

Мерните станици на Министерството за животна средина покажуваат високо на загаденост пред се со ПМ1о честички, чие присуство е речиси 10 пати над нормалното.

Во Скопје, најкритично е во Ректорат, Карпош и Гази Баба каде нивото на честици надминува над 600 микрограми на метар кубен, како и во Битола, што укажува на многу високо ниво на загаденост.

Инаку, од денес стапија на сила итните мерки што Градот и Владата ги преземаат за намалување на загаденоста, а меѓу нив е и бесплатниот јавен превоз.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Вести

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.