fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Брисел: Нема прослава за Нова година поради закана од тероризам

Вести

Брисел: Нема прослава за Нова година поради закана од тероризам

Претставници на Брисел ги откажаа сите традиционални прослави по повод Нова година во тој град поради закана од терористички напади.

Потегот уследи откако се уапсени две лица за кои се сомнева дека планирале напад за празниците.

– Заедно со министерот за внатрешни работи одлучивме да ја откажеме прославата утре, наведоа бриселски претставници.

Околу 100.000 лица присуствуваа на дочекот и прославата минатата година.

– Огноментот и се во врска со тоа би можело да доведе луѓе во центарот на Брисел. Поради различни анализи и ризици принудени сме да ги откажеме сите прослави, се наведува во соопштението.

Белгиската полиција приведе во меѓувреме заради испитување едно лице за време на рација во предградието Моленбек, претежно населено со имигранти, а во врска со нападите извршени во Париз минатиот месец, соопштија обвинители.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Вести

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.