fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Демолирана Народната канцеларија на Иванов (ФОТО)

ФОТО: ФЕЈСБУК

Актуелно

Демолирана Народната канцеларија на Иванов (ФОТО)

Демонстранти организирани од граѓанската иницијатива „Протестирам“ вечерва ја демолираа Народната канцеларија на претседателот Ѓорге Иванов  во центарот на Скопје. Искршени се прозорците и мебелот од канцеларијата, а оштетена е и зградата на Министерството за правда.

Според очевидци, има и повредени лица, меѓу кои новинар и фоторепортер, а десетина се приведени. Повеќето од демонстрантите се разотидоа, а полицијата останува на терен.

Протестираа во знак на револт од  одлуката на претседателот за општ прекин на сите постапки против политичари и нивни соработници поврзани со прислушувањето и политичката криза.

Претходно демонстрантите беа пред Собранието, а полицијата ги спречи да се упатат кон седиштето на ВМРО-ДПМНЕ.

Бараат оставка на претседателот Иванов, замрзнување на активностите за одржување парламентарни избори на 5 јуни и формирање експертска Влада која ќе организира фер, демократски и кредибилни избори.

Протестот почна по 18 часот пред Специјалното јавно обвинителство во знак на поддршка на неговата работа, по што продолжи пред Народната канцеларија на Иванов па пред Собранието. Протести пред канцеларијата на Иванов се одржаа и синоќа.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Актуелно

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.