Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Дождот ги зголеми водостоите, можни локални излевања

Вести

Дождот ги зголеми водостоите, можни локални излевања

Врнежите од дожд во изминатото деноноќие ги зголемија водостоите на сите реки во земјава и можни се локални излевања. Најмногу дожд е наврнат во западниот дел од Македонија.

Според УХМР наврнати се во Лазарополе 92 литри на метар квадратен, Маврово 71, Пожаране 68, Крушево 65, Тетово 52, Скопје-Зајчев Рид 48, Дебар 43, Охрид 38, Претор 34, Тополчани и Битола 26, Прилеп 25, Берово 18, Крива Паланка 17, Виница осум, Демир Капија и Ѓуриште седум, Скопје-Петровец, Струмица и Штип шест, Дорајн четири и три литри во Гевгелија.

Водостоите се особено зголемени во горниот дел на Вардар и нејзините притоки во Полошко, горниот дел на Треска и нејзините притоки, Радика и нејзините притоки, Црн Дрим и притоките, Сатеска и притоките, Голема Река, Брајчинска и останатите реки во Преспанско, горниот дел на Црна и притоките и како и на други останати помали водотеци и суводолици.

Од УХМР наведуваат дека намалувањето на температурите ќе го забави топењето на снегот од горните делови на сливовите, па постепено ќе се намалува дотекот на дополнителни количини на вода во реципиентите, но сепак очекувано е во речните сливови на посочените реки и понатака да има покачување на водостоите.

Поради високите водостои на водотеците можна е појава на локални излевања кај реките во северозападните и западните делови од Република Македонија и појава на заезерени површини во рамниците.

Мониторингот на хидролошките станици покажува висок водостој на Вардар кај Радуша, Радика кај Бошков Мост, Сатеска кај Ботун и Голема Река, Ресенско.

Од УХМР посочуваат дека и во Скопје водостојот на хидролошките станици е релативно високо, но под граница на излевање од малото корито, сепак поради стеснувањето во делот каде се гради мостот од тркалото можно е да се јават локални излевања.

Предупредуваат на внимателно движење покрај реките и суводолиците.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Вести

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.
Please accept [renew_consent]%cookie_types[/renew_consent] cookies to watch this video.