Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

ФОТО: Спомен цвеќе пред СЦ „Борис Трајковски“

Вести

ФОТО: Спомен цвеќе пред СЦ „Борис Трајковски“

Единаесет години по трагичната несреќа во која го загуби својот живот, Претседателот Борис Трајковски се уште претставува инспирација – личност на која со гордост се сеќаваме и чие дело го славиме.

Во негова чест, пред најголемиот спортски комплекс во државата кој воедно го носи неговото име, беше поставено спомен цвеќе во чест на неговиот живот и дело.

Пред споменикот на Претседателот Трајковски на платото пред СЦ Борис Трајковски, покрај Директорот Златко Перински, почит оддадоа и Претседателот на Советот на Општина Карпош, г-дин Сашо Лазаревски, Директорот на Агенција за млади и спорт, г-дин Марјан Спасески, претставници на РК Металург, претставници на Спортското радио, претставник на Фондацијата „Борис Трајковски”, како и Претседателот на Сојуз на спортови на Македонија, г-дин Борче Боев.

IMG_8863

Како што нагласи и Директорот на СЦ Борис Трајковски, г-дин Златко Перински, 26-ти февруари е ден исполнет со тага, но и гордост. Тага, бидејќи Република Македонија, пред 11 години, загуби човек со врвни професионални и морални вредности.

Но и гордост, бидејќи неговото име живее и претставува симбол за институција која на Македонија и македонскиот народ донесе многу радост, и ќе продолжи да биде место на големи спортски победи на македонски спортисти, тимови и репрезентации.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Вести

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.