fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Хан и дефинитивно во петок доаѓа во Скопје

Актуелно

Хан и дефинитивно во петок доаѓа во Скопје

Еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан и дефинитивно ќе ја посети Република Македонија во петок (15-ти јануари), јави дописникот на МИА од Брисел.

Портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич, денеска за МИА го потврди доаѓањето на Хан во Скопје во петок, каде како што претходно таа соопшти, тој ќе разговара со сите засегнати страни околу спроведувањето на политичкиот договор од 2 јуни/15 јули што стави крај на политичката криза во земјата.

– Комесарот на Европската унија Јоханес Хан ќе го посети Скопје на 15-ти јануари, изјави портпаролката Коцијанчич.

Како што е познато, уште пред Нова година, еврокомесарот Хан испрати писмо до четирите најголеми политички партии во Македонија (ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА) дека планира на почетокот на овој месец да ја посети македонската држава, со цел да направи увид во спроведувањето на договорот од Пржино, чија крајна цел ќе биде одржување на предвремени парламентарни избори на 24 април.

Доаѓањето на Хан во петок во Македонија, пак, се очекува да се поклопи со изборот на техничка Влада со нов привремен премиер, чија единствена задача ќе биде спроведување на изборите на 24 април оваа година.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Актуелно

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.