fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

ОБЛАЦИ СО ПРАШИНА ПО СИЛНИОТ ВЕТАР: Високи концентрации на ПМ10 честитки во Скопје

Маркетинг

Вести

ОБЛАЦИ СО ПРАШИНА ПО СИЛНИОТ ВЕТАР: Високи концентрации на ПМ10 честитки во Скопје

Силниот ветер кој попладнето го зафати Скопје го зголеми и нивото на ПМ10 честички во воздухот, како што покажуваат мерните станици за квалитетот на воздухот кај Ректорат и во Центар, загаденоста изнесува повеќе од 600 микрограми на метар кубен ПМ-10 честички.

Во Центар загаденоста е 864, што е за 35 пати поголемо од дозволеното. Загаденост покажува мерната станица на Ректорат каде има 684 Пм-10 честички, во Бутел 281, во Карпош 182. Висока загаденост има и во другите градови како што е Куманово каде нивото 330 ПМ-10 честички и Тетово каде што е 200.

Инаку, во текот на денешниот ден поради силниот ветер во Скопје имаше голема прашина. Максималната граница на овие штетни честитки е само 25 микрограми на метар кубен.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Вести

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.