Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Од денеска почнува зимата

Вести

Од денеска почнува зимата

Зимата во Македонија и на северната хемисфера на Земјата календарски почнува денеска во 17 часот и 28 минути. Во истовреме на јужната Земјина полутопка почнува летото.

На почетокот на зимата денот е најкраток, а ноќта најдолга. Сонцето во Скопје ќе изгрее во 6 часот и 57 минути, а ќе зајде во 16 часот и 5 минути. Денот ќе трае 9 часа и 8 минути.

Метеоролозите за првиот зимски ден најавуваат сончево и студено со мала локална облачност и слаб северен ветер. Минималната температура ќе се движи од -11 до -5, а максималната од -1 до 5 степени.

Зимата ќе трае 89 дена, до 20 март 2018 година во 17 часот и 15 минути кога на северната хемисфера настапува пролетта, а на јужната есента.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Вести

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.