fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

ОД УТРЕ ПЕКОЛНИ ГОРЕШТИНИ: Живата на термометарот ќе се искачи до 40 степени!

Актуелно

ОД УТРЕ ПЕКОЛНИ ГОРЕШТИНИ: Живата на термометарот ќе се искачи до 40 степени!

Од утре до недела, подрачјето на Македонија ќе биде под влијание на многу топла воздушна маса од југ, а температурите ќе се движат во интервал од 35 до 40 степени Целзиусови.

Значителен пораст на температурите се очекува во петок и во сабота, кога постои можност целата територија на државата да биде зафатена со температури од портокалова фаза, за што Министерството за здравство најави дека во континуитет ќе информира со соодветни препораки за заштита од топлото време.

Во текот на утрешниот ден, само југоисточниот регион ќе биде зафатен со топлотен бран од жолта (алертна) фаза. Овој регион ги опфаќа градовите Гевгелија, Кавадарци, Демир Капија, Штип, Радовиш, Струмица, и околните градови и населени места, каде што се предвидуваат температури повисоки од вообичаените за овој период од годината.

Од Министерството за здравтсво препорачуваат граѓаните да ги почитуваат општите препораки за заштита од високите температури: заштита од директна сончева изложеност, избегнување престој на отворено во периодот од 11 до 17 часот, консумирање лесна храна и течности, хигиенски начин на подготовка на храната и избегнување консумација на лесно расиплива храна. За хронично болните лица се препорачува редовно да ја земаат пропишаната терапија.

Информации за топлотните бранови континуирано се дистрибуираат на интернет страната www.toplotnibranovi.mk.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Актуелно

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.