fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Почна со работа новата компанија оне.Вип

Актуелно

Почна со работа новата компанија оне.Вип

Официјално почна со работа новоформираната компанија настаната со спојувањето на телекомуникациските оператори Вип и Оне. Оне.Вип вчера е регистрирана во Централниот регистар на Република Македонија. Стартува со 1,3 милиони корисници, односно сим картички, и 53 проценти пазарен удел.

Извршниот директор на Оне.Вип Никола Љушев на денешната прес-конференција на која го соопшти почетокот на работата на новата компанија, рече дека новата компанија како наследник на Вип и Оне ќе биде посветена на инвестирање во технологија и корисници. Смета дека појавувањето на новиот субјект ќе делува стимулативно на конкуренцијата.

– Ќе понудиме нови производи, услуги и нова содржина задржувајќи го фокусот на кон потребите на корисниците. Истовремено ќе бидеме оние кои ќе ја стимулираат конкуренција, кои ќе инвестираат во инфраструктурата, иновации и технологија, рече Љушев.

Како што рече Љушев сега ќе следи период на целосна интеграција на сите оперативни и технички системи што се очекува да се комплетира до крајот на 2-16 година. Компанијата ќе продолжи да функционира преку посебни мрежи, системи за наплата, тарифни портфолија и продажни места, што значи дека корисниците и понатаму ќе ги задржат своите постојни договори и ќе продолжат да ги добиваат услугите под истите улсови, квалитет и цени, како и досега.

Во Оне.Вип, како што рече, ќе бидат задржани сите 900 вработени. Посочува дека 60 отсто од тие работат директно со корисниците, а доколку компанијата се двиожи како што очекуваат нема да има намалување на вработените.

Вип и Оне во Македонија почнаа да работат како гринфилд инвестиции. Оне во 2003, а Вип во 2007 година. Договорот за спојувањето на подржниците на Телеком Австрија и Телеком Словенија беше објавен на 22 октомври 2014 година. Според Договорот во новата компанија Австриската групација поседува 55 проценти, додека Телеком Словенија 45 проценти.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Актуелно

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.