fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Разбиена дел од терористичката група во Куманово

Маркетинг

Актуелно

Разбиена дел од терористичката група во Куманово

Терористичката група во Куманово е разбиена, а триесетина нејзини припадници и се предале на полицијата, објави ТВ Алфа. 

– По попладневните борби и по кратки преговори, 30 членови од тешко вооружената териористичка група и се предале на полицијата, пренесе телевизијата. Се ште нема официјална потврда на информацијата.

По интензивните престрелки во текот на поладневните часови, во Куманово вечерва повремено се слушаат истрели и детонации. Кон населбата „Тоде Мендол“ каде што е жариштето на судирите се упатија амбулантно и неколку полициски транспортни возила.

Портпаролот на МВР Иво Котевски на прес-конференција во 14 часот информира дека терористичката група имала за цел да организира напади врз државни институции, а во Македонија влегла од една соседна држава.

– На нападот е одговорено исклучително внимателно и соодветно на ситуацијата. Апелираме граѓаните и јавноста да останат мирни, да се воздржуваат, а заради чувствителноста на ситуацијата во овој момент не би соопштувале дополнителни детали, рече Котески и најави дека МВР подоцна ќе излезе со целосни информации за преземените мерки.

Апели за смиреност и неподлегнување на провокации упатија и политичките партии, ЕУ, САД, Русија и ОБСЕ.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Актуелно

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.