Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Социјалните мрежи за нападот во Париз: Фејсбук активираше „сигурносна ознака“, Твитер помага во згрижување на најзагрозените

Актуелно

Социјалните мрежи за нападот во Париз: Фејсбук активираше „сигурносна ознака“, Твитер помага во згрижување на најзагрозените

Социјалните мрежи се активираа за помош на повредените и жртвите од терористичкиот напад во Париз.

Фејсбук активираше „сигурносна ознака“ која ви овозможува да означите дека сте на сигурно, и во исто време да ги проверите вашите пријатели и фамилијата.

– „Моите мисли и молитви се со фамилиите на загинатите и повредените во Париз. Насилство како ова нема место во ниту еден град или држава во светот“, објави на својот фејсбук профил Марк Цукенберг.

Твитер корисниците го активираа хаш-тагот #PorteOuverte (отворена врата), преку кој се нуди сместување на сите повредени и бездомниците кои се надвор на улиците за време на терористичките напади.

На сличен начин функционираат и #PrayforParis и #ParisAttacks каде милиони луѓе во секоја минута испраќаат над 5,000 објави во знак на поддршка и молитви за граѓаните на Париз.


Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Актуелно

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.
Please accept [renew_consent]%cookie_types[/renew_consent] cookies to watch this video.