fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Телеком Австрија стана единствен сопственик на оне.Вип

Маркетинг

Вести

Телеком Австрија стана единствен сопственик на оне.Вип

Телеком Словенија за 120 милиони евра и ги продаде на Телеком Австрија своите 45 проценти акции во македонскиот телекомуникациски оператор оне.Вип, соопшти словенечкиот Телеком.

Со оваа трансакција Телеком Совенија целосно се повлекува од оне.Вип, а Телеком Австрија станува единствен сопственик на компанијата.

Во октомври 2014 година членката на групацијата Телеком Словенија, Оне Дооел Скопје потпиша договор за спојување со ВИП оператор, член на групацијата Телеком Австрија.

Една година подоцна Телеком Словенија и Телеком Австрија добија ооборние од македонската Антимоноплската управа за спојување на Оне и Вип во една компанија. Телеком Словенија во тој момент стана сопственик на 45 проценти, а Телеком Австрија на 55 проценти од акциите од новата компанија оне.Вип.

Договорот даваше можност во период од три години  Телеком Австрија да ги преземе сите акции.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Вести

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.