fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Во април пониски температури од просечните

Вести

Во април пониски температури од просечните

Во април годинава се измерени пониски температури од просечните за еден степен, а врнежите на некои места се пониски, а на делови се натпросечните.  Најмногу дожд наврнало на 6 април од 9 мм во Струмица до 78 во Маврово. 

Информациите од Управата за хидрометеоролошки работи покажуваат дека средно месечните температури на воздухот во април се движеа од 5,2 до 7,2 степени во Маврово и Берово, до 12,9 и 14,1 во Демир Капија и Гевгелија. Во Крива Паланка се измерени 8,3 степени, во Охрид 9,6 степени, во Прилеп 10,3, во Битола 10,8 степени, Штип 11,7, во Скопје 11,9 и во Струмица 12,4 степени.

Најголеми количини наврнат воден талог е измерен во Маврово 145 мм, а најмалку во Штип 17 мм.

Мерењата покажуваат  врнежи од 20 мм во Гевгелија, 24 во Берово, 33 во Скопје, 38 во Битола и Крива Паланка, 43 во Прилеп и 54 во Охрид.

Значително помалку врнежи од просечните се измерени во Штип, Струмица, Гевгелија и Берово, а во Маврово се надпросечните.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Вести

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.