fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Сончево со локална облачност – од сабота снег и ниски температури

Актуелно

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Сончево со локална облачност – од сабота снег и ниски температури

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб претежно јужен ветер. Попладне облачноста од запад ќе се зголеми.

Утринската температура ќе се движи од минус пет до два, а дневната од четири до 11 степени.

Во Скопје времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне и кон крајот на денот ќе има зголемена облачност. Преку денот ќе дува слаб претежно југоисточен ветер. Утринската температура ќе се спушти до нула, а дневната ќе се искачи до осум степени.

Во петок под влијание на нов влажен бран ќе има врнежи од дожд кои поинтензивни ќе бидат на запад каде на повисоките планини ќе има врнежи од снег. Ќе дува и слаб јужен ветер.

Во сабота ќе има заладување и поинтензивни врнежи кои во текот на денот почнувајќи од север ќе преминуваат во снег. До недела наутро насекаде ќе се формира снежна покривка, најмногу на планините во западните делови каде што ќе достигне и до 50 сантиметри нов снег.

Во недела во текот на денот врнежите ќе престануваат. За време на викендот ќе дува засилен северен ветер.

Од понеделник се очекува стабилизирање на времето, но со позначително пониски температури. Најстудено ќе биде во вторник наутро кога на повеќе места температурата ќе се спушти до минус 15 степени.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Актуелно

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.