fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Антологија на современата македонска поезија објавена на кинески јазик

Занимливости

Антологија на современата македонска поезија објавена на кинески јазик

Антологијата на современата македонска поезија – „Далеку на Запад“ (“Far away to the West”) на кинески јазик официјално излезе од печат.

Антологијата е печатена во Тајван , од издавачката куќа Showwe.tw и опфаќа 14 извонредни поети од Македонија. Преводот е на еминентниот поет и лауреат д-р Kuei-shien Lee од Тајван, а приредувач е авокатката и поетесата Оливера Доцевска од Македонија.

Во антологијата се опфатени еминентни поети, од различни генерации: Панде Манојлов, Билјана Станковска, Пунторие Муча Зиба, Нехас Сопај, Трајче Кацаров, Џабир Дерала, Ирена Павлова Де Одорико, Виолета Танчева – Златева, Оливера Доцевска, Митко Гогов, Драгана Евтимова, Дарко Лешоски, Марина Мијалковска и Brit Lilit (Елена Пренџова).

Антологијата „Далеку на Запад“ (“Far away to the West”) треба да има своја промоција на Формоса, Меѓународен фестивал на поезија во Тамсуи , Тајван , кој се одржува во перидот од 21-27 септември 2017 година, а е организирано од Движење поети на светот и др-Куеи Шиен Лее , како негов Потпретседател.

На фестивалот треба да присуствуваат и се поканети приредувачката на антологијата Оливера Доцевска и поетесата Драгана Евтимова.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.