Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

„Час по анатомија“ во данската зоолошка: Децата се згрозиле од грозоморниот настан

Занимливости

„Час по анатомија“ во данската зоолошка: Децата се згрозиле од грозоморниот настан

Данската зоолошка градина денес приреди „час по анатомија“, пред десетина деца сецирале тело на лав, со што предизвика гневна реакција на активистите за заштита на правата на животните кои настанот го опишале како „грозоморен спектакл“.

Девет месеци стар лав беше еден од трите младенчиња кои во Зоолошката градина во Оденз, во централна Данска, кој беше успиен минатиот февруари откако не успеа да ги вдоми. Оттогаш неговото тело беше чувано во ладилник.

Меѓу 300 и 400 деца и повозрасни посетители се собраа да присуствуваат на дисекција на лавот што ја изврши еден од работниците на Зоолошката градина, Расмус Колинд.

Гледајќи го сецирањето кое започна со отсекување на јазикот на животното, децата ги затнуваа носовите и со гримаси на гадење следеа како Колинд ја дере кожата на лавот ширејќи непријатен мирис.

– Мртвите животни мирисаат како мртви животни. Тука не што многу да се рече, рече Колинд на насобраната маса во која имаше деца помлади од четири години.

– Не сакам тоа да го гледам, извика едно од момчињата, додека едно девојче го опиша случувањето како „забавно, но помалку одвратно“.

Претставничката на Зоолошката градина Лоте Транберг објасни зошто морале да го успијат лавот.

– Ако дозволевме да остане најверојатно би се парел, би имал младенчиња, со своите сестри и мајки. Тоа би било она што го нарекуваме сродничко парење, наведе таа.

Јавните сецирања се редовна појава во данските зоолошки градини, каде се сметаат за интересна научна едукација на децата за природата.

Сепак, ваквото случување има и свои противници.

Претставниците на Меѓународното хуманитарно здружение за Европа, Венди Хигинс, ја обвини зоолошката градина во Оденс дека „од трагични случувања прави грозоморен спектакл“.

Слично случување, но со жирафа приредено е минатата година во Зоолошката градина во Копенхаген. Исто така, и тогаш јавноста бурно реагираше, а директорот на зоолошката градина доби закани со смрт.

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.