fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Чудо на минијатурна уметност: Слонови изрезбани во молив

Занимливости

Чудо на минијатурна уметност: Слонови изрезбани во молив

Кога во декември минатата година на Интернет се појави скулптура на воз направена од молив, уметничката Синди Чин не можеше ни да претпостави дека ќе добие ангажман во музејот „Епифани Елефант“, каде задача и беше од молив да изрезба слон.

За таа цел, Чин еден молив да го изрезба во форма на семејство слонови кои безгрижно шетаат низ националниот парк Серенгети и во тоа успеа со помош на лупа која зголемува 90 пати.

– Беше многу тешко да се изрезбаат ситни детали на слоновите, како и сурла на младенчето за да не се скрши, рече Чин.

По овој потфат, таа се одлучи за уште нешто уште комплицирано, односно за социјална ангажираноста за заштита на слоновите, кои се загрозени од ловокрадците.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.