Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

ЕБУ донесе одлука: Русија е исфрлена од Евровизија

Магазин

ЕБУ донесе одлука: Русија е исфрлена од Евровизија

ЕБУ донесе одлука: Русија е исфрлена од Евровизија

Европската радиодифузна унија и забрани на Русија да учествува на Изборот за песна на Евровизија во 2022 година.

На официјалната Твитер страница на Евровизија беше објавено дека Русија е исфрлена од натпреварот.

Беше кажано дека причината за протерувањето на Русија е поради загриженоста дека вклучувањето на Русија ќе ја доведе конкуренцијата до „лоша репутација“. Нивното соопштение го пренесуваме во целост:

– Европската радиодифузна унија (ЕБУ) објави дека ниту еден руски изведувач нема да учествува на овогодинешниот Избор за песна на Евровизија. Извршниот одбор на ЕБУ ја донесе одлуката врз основа на денешната претходна препорака на раководното тело на Евровизија, Референтната група, врз основа на правилата на настаните и вредноста на ЕБУ.

– Препораката на Референтната група беше поддржана и од Телевизискиот комитет на ЕБУ. Одлуката ја одразува загриженоста дека, во светлината на невидената криза во Украина, вклучително и руската апликација на овогодинешниот натпревар ќе доведе до лоша репутација за конкуренција.

– Пред да ја донесе оваа одлука, ЕБУ одвои време да се консултира опширно со своето членство. ЕБУ е аполитичен член на радиодифузерите посветени на одржување на вредноста на јавниот сервис.

– Остануваме посветени на заштитата на вредностите на културниот натпревар кој промовира меѓународна размена и разбирање, ја собира публиката, ја слави различноста преку музика и ја обединува Европа на една сцена.

Повеќе од Магазин

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.