Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Евровизиските победници се вратија дома: Најавија турнеја низ Европа за собирање средства за Украина

Магазин

Евровизиските победници се вратија дома: Најавија турнеја низ Европа за собирање средства за Украина

Членовите на бендот „Kalush Orchestra“ застанале кога ја преминувале полско-украинската граница и со насобраниот народ ја пееја својата песна „Stefania“, која победи на Евровизија.

Воодушевените обожаватели кои се најдоа на полската граница почнале да ја пеат победничката песна и да го скандираат името на бендот.

Бендот се сретна со обожаватели и украински војници кои сакаа да се фотографираат со нив. Тие беа пречекани со сино-жолти цветови и со украинското знаме.

За потсетување, музичарите добија специјална дозвола да ја напуштат Украина и покрај законот со кој им се забранува на работоспособните мажи да ја напуштат земјата разурната од војна, а по победата тие се вратија во Украина и ќе се борат за својата земја.

По пристигнувањето дома тие изјавија дека ќе соберат пари за војската и добротворните организации на нивната земја преку турнеја низ Европа.

Фронтменот Олег Псјук изјави дека бендот ќе објави на Инстаграм каде ќе се одржи турнејата. Тој додаде дека и победничкиот трофеј ќе биде ставен на аукција, а приходите ќе бидат наменети за поддршка на украинската армија.

Повеќе од Магазин

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.