fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Езеро во Русија секој август станува розово (ФОТО)

Занимливости

Езеро во Русија секој август станува розово (ФОТО)

Езерото Бурлинскоје во Алтаија во Сибир е специфично по тоа што секој август добива розова боја. Причина за тоа е зголемениот број на микроорганизми под името Артемиа салина, кои живеат во водата.

Но, овој феномен почнал да се појавува порано од претходните години поради зголемената температура и климатските промени. Ова езеро е најголем извор на сол во западниот дел на Сибир.

3764E2B000000578-3749142-image-a-103_1471617906422[1]

Како што пишува Siberian Times, руската царица Катарина Велика во свое време одбивала секаква сол, освен таа од езерото Бурлинскоје.

Пред да стане розево, сината боја на езерото преовладувала кога е сончево, а кога е облачно добивало сива боја.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.